ΑΟΚ: Μια «μαύρη»… λευκή ισοπαλία

Στο στείρο 0-0 που δε συμφέρει καμία ομάδα, «κόλλησαν» ΑΟΚ και Βατανιακός – Δυσκολεύει η παραμονή για τους «κυανόλευκους», που είχαν φλύαρη υπεροχή – Δοκάρι στο 41’ ο «πρώην» Αλεξίου

ΔΟΚΑΡΙ-ΑΛΕΞΙΟΥ

Βουνό αρχίζει να μοιάζει το έργο της παραμονής για τον ΑΟΚ, έπειτα και τη νέα γκέλα του με ομάδα της ουράς, καθώς παρά την υπεροχή και την πίεση σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του παιχνιδιού, παραχώρησε 0-0 στον Βατανιακό το βράδυ της Παρασκευής, σε μια «λευκή» ισοπαλία, που μάλλον «μαυρίζει» το μέλλον των «κυανολεύκων» στην κατηγορία.

Ο Ιορδανίδης ξεκίνησε με τον Βαλεριάνο ως δεξιό μπακ, τον Μαυρίδη στα χαφ πλάι στον Κουρέλα, ενώ και ο Ντουτσαρίδης έμεινε σε ρόλο στόπερ μαζί με τον Γακρακλίδη, όπως και στο ματς των Γιαννιτσών.

Η τετράδα Καρλόπουλου, Πάλλα, Άρτσε και Καπνίδη ήταν κινητική στην επίθεση, ωστόσο ο ΑΟΚ από τις 17 τελικές προσπάθειες που έφτιαξε σε όλο το ματς, μόλις οι τέσσερις είχαν κατεύθυνση την εστία, στις οποίες είπε «όχι» ο Παναγιώτης Κουδουνάς.

Ο τερματοφύλακας του Βατανιακού μάλλον ήταν ο κορυφαίος από τους 27 που αγωνίστηκαν στην αναμέτρηση, ενώ πιο μεγάλη στιγμή για τους γηπεδούχους ήταν αυτή του 20’ με τον Άρτσε εντελώς αμαρκάριστο στη μικρή περιοχή να στέλνει την μπάλα άουτ με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Πάλλα.

Από την άλλη πλευρά ο Βατανιακός, κράτησε καλά στην άμυνά του, η οποία πολλές φορές και ειδικά μετά το 65’ είχε εννέα και δέκα παίκτες πίσω από την μπάλα, όμως είχε και δύο τεράστιες ευκαιρίες να φύγει ακόμη και με το «διπλό» από την Καβάλα, η πρώτη στο 28’ με έναν παραλίγο «κυανόλευκο», τον Πασχάλη Βουτσιά, που δεν έσπασε την μπάλα σε δυο αμαρκάριστους συμπαίκτες του και δεν έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά και στο 41’ λεπτό η προβολή ενός πρώην του ΑΟΚ, του Χρήστου Αλεξίου δεν χτυπούσε στη συμβολή των δοκών του Γιαννίκογλου.

Στα αξιοσημείωτα, η πρώτη συμμετοχή του Αμπντούλ Ρασίντ Σουαΐμπ, που δεν μπόρεσε να κάνει κάτι ιδιαίτερο, μπαίνοντας αλλαγή στο 85ο λεπτό. Πίστη για σωτηρία στη συνέντευξη Τύπου από τον Μιχάλη Ιορδανίδη.

ΑΟΚ-ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ (1)ΑΟΚ-ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ (2)

Το φιλμ του αγώνα

13’ Από εκτέλεση φάουλ του Κουρέλα και απόκρουση αμυντικών, ο Καρλόπουλος έπιασε το μονοκόμματο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

19’ Από κόρνερ του Κουρέλα, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Καπνίδης έπιασε σέντρα-σουτ, οι αμυντικοί απομάκρυναν, με τον Μαυρίδη να πιάνει ένα ξερό σουτ και τον Γιαλαμίδη να βάζει σωτήρια το πόδι του, παραχωρώντας κόρνερ.

20’ Εξαιρετική κούρσα και σέντρα του Πάλλα από δεξιά, ο Άρτσε ανενόχλητος από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα με κεφαλιά να γλείψει το δεξί δοκάρι του Κουδουνά.

28’ Φοβερή ατομική προσπάθεια από τον Βουτσιά που πέρασε στο σπριντ όλη την άμυνα του ΑΟΚ, αλλά φτάνοντας στο ύψος της περιοχής προτίμησε να σουτάρει αντί να δώσει στον ολομόναχο Αλεξίου, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

36’ Σέντρα του Παπαργυρίου από αριστερά, ο Καπνίδης πιάνει την κεφαλιά, αλλά είναι αδύναμη και καταλήγει στην αγκαλιά του Κουδουνά.

41’ Τεράστια ευκαιρία για τον Βατανιακό. Σέντρα του Εμμανουήλ από αριστερά, ο Αλεξίου έβαλε την προβολή προ του Γκαρακλίδη, αλλά η μπάλα σταμάτησε στη συμβολή των δοκών.

45’ Κόρνερ του Καρλόπουλου, ο Γκαρακλίδης πιάνει τη γυριστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, αλλά η μπάλα φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

51’ Σουτ του Καρλόπουλου με καλές προϋποθέσεις από το ύψος της περιοχής, η μπάλα περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

56’ Από κακό υπολογισμό του Εμμανουήλ, η μπάλα στρώθηκε στον

59’ Πάσα του Καρλόπουλου στον Καπνίδη, ο οποίος έπιασε το σουτ στην κλειστή γωνία του Κουδουνά, που παραχωρεί το κόρνερ.

67’ Σουτ του Κουρέλα, η μπάλα θα βρει και σε κάποιο σώμα, αλλά ο Κουδουνάς θα κρατήσει το «μηδέν» για την εστία του.

77’ Διαμαρτύρεται ο ΑΟΚ για πέναλτι, καθώς μετά από κόντρες ο Τροΐρης φαίνεται να βρίσκει την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή, αλλά τον διαιτητή Αγγελακόπουλο να δείχνει «παίζετε».

78’ Προσποίηση και σουτ του Καρλόπουλου έξω από την περιοχή με τις γροθιές απομακρύνει ο Κουδουνάς.

90’ Εκτέλεση φάουλ του Κουρέλα από δεξιά, ασθενής απόκρουση του Κουδουνά, η μπάλα στρώθηκε στον Ντουτσαρίδη, που σούταρε από το ύψος του πέναλτι ψηλά άουτ.

Διαιτητής: Αγγελακόπουλος (Καρδίτσας)

Βοηθοί: Βαφειάδης, Διπλάρης (Καρδίτσας)

Κίτρινες: 57’ Βαλεριάνος – 2’ Τροΐρης, 13’ Εμμανουήλ, 59’ Γιαπιτζής, 70’ Βουτσιάς, 90’ Χαρίσης.

Συνθέσεις:

ΑΟΚ (Μ. Ιορδανίδης): Γιαννίκογλου, Βαλεριάνος, Παπαργυρίου, Γκαρακλίδης, Ντουτσαρίδης, Μαυρίδης (85’ Ρασίντ), Πάλλας (74’ Παπαδόπουλος), Κουρέλας, Καπνίδης, Άρτσε, Καρλόπουλος.

Βατανιακός (Σ. Παπαβασιλείου): Κουδουνάς, Λαζαρίδης, Εμμανουήλ, Γιαλαμίδης, Στούμπος, Τροΐρης, Εμβουέ (57’ Γιαπιτζής), Βουτσιάς (74’ Χαρίσης), Αλεξίου, Ποτουρίδης, Μπάστατζιτς (82’ Γιαξής).

Μικρά-μικρά από το «Ανθή Καραγιάννη»

– Βασικός ξεκίνησε στην ενδεκάδα του Βατανιακού ο Χρήστος Αλεξίου. Ο πρώην φορ του ΑΟΚ ήταν ο παίκτης, ο οποίος στο ματς του πρώτου γύρου στην Κατερίνη με γκολ στις καθυστερήσεις είχε υπογράψει το τελικό 1-1.

– Στην ενδεκάδα της ομάδας από την Πιερία βρισκόταν και ένας παρολίγον «κυανόλευκος», ο Πασχάλης Βουτσιάς, που έκανε προπονήσεις όλο τον Γενάρη με τον ΑΟΚ, αλλά λόγω έλλειψης φορολογικής ενημερότητας δεν ολοκληρώθηκε ποτέ η μεταγραφή του στην Καβάλα.

– Τον εκνευρισμό στους φιλάθλους της Καβάλας προκάλεσε ο τερματοφύλακας Κουδουνάς, καθώς από τα πρώτα λεπτά προσπαθούσε να «ροκανίσει» τον χρόνο.

– Λιγοστός ο κόσμος για πολλοστή φορά στις κερκίδες του γηπέδου, παρά την κρισιμότητα της αναμέτρησης.

– Είναι τέτοια η απογοήτευση των φίλων της Καβάλας, που όταν είδαν τον Ρασίντ να ετοιμάζεται για να μπει στο παιχνίδι άρχισαν να τον αποκαλούν «Πιου», παρακινούμενοι από τη γνωστή διαφήμιση κινητής τηλεφωνίας. Δυστυχώς, τα 6-7 λεπτά που έπαιξε ο Γκανέζος φορ ήταν λίγα για να τον κρίνουμε.