ΑΟΚ: Άχρωμος, άγευστος και νέα απώλεια βαθμών, 0-0 με Ν. Αγιονέρι

Πετώντας το πρώτο μέρος και απειλώντας μόνο από στημένες μπάλες με τον Γρ. Παπαδόπουλο, οι «κυανόλευκοι» απογοήτευσαν σε ένα ακόμη παιχνίδι – Εμφανείς οι απουσίες βασικών – Παράπονα των γηπεδούχων για τον μη καταλογισμό πέναλτι στον Καζάκη, στο 52’ – Δύο μεγάλες χαμένες φάσεις οι φιλοξενούμενοι

Απογοητευτική ήταν η εικόνα του ΑΟΚ για ένα ακόμη παιχνίδι, καθώς στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής έμεινε στο 0-0 με τον Εθνικό Ν. Αγιονερίου στο «Ανθή Καραγιάννη» και άφησε ακόμη δύο βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη, που είχε πέντε απουσίες βασικών παικτών (Παππάς, Μπρατσιάνι, Κανούλας, Αθανασίου, Μπαντάνης) πέταξε το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο δεν απείλησε ουσιαστικά, παρά μόνο από στημένες μπάλες και χάρη στα πολύ καλά χτυπήματα του Γρηγόρη Παπαδόπουλου, έχοντας μάλιστα την ατυχία στο 41’ να δουν το απευθείας φάουλ του νεαρού μεσοεπιθετικού να προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο β’ μέρος, ο ΑΟΚ πήρε μέτρα στο γήπεδο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν πρώτο μέλημα να κρατήσουν το «μηδέν παθητικό», ωστόσο είχαν μόλις μια μεγάλη στιγμή από δημιουργία σε ροή παιχνιδιού με τον Δουμάνη.

Από την πλευρά του, το Ν. Αγιονέρι είχε δύο πολύ μεγάλες φάσεις, μια σε κάθε ημίχρονο με Δρόσο και Υψηλό, οι οποίοι δεν είπαν «ευχαριστώ» στα δώρα της καβαλιώτικης άμυνας, που τους έβγαλε «φάτσα» με την εστία.

Εμφανέστατες οι απουσίες των Παππά, Μπρατσιάνι, Κανούλα στο δημιουργικό μέρος, με τους γηπεδούχους να μην έχουν φαντασία, ενώ σε ένα ακόμη ματς ο Καζάκης, παρά τις πολλές μονομαχίες, που έδωσε, ήταν μακριά από τις φάσεις, απειλώντας μόνο υποδεχόμενος τα χτυπήματα του Παπαδόπουλου.

Θετικός ο Κυφωνίδης στο ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα. Λιγοστός ο κόσμος στις εξέδρες του «Ανθή Καραγιάννη», που αποχώρησε με αποδοκιμασίες κατά της διαιτητικής τριάδας.

Διαιτητές: Τρέβλας, Χρυσάνης (Ημαθίας), Φράγιος (Μακεδονίας).

ΕΞΩΦΥΛΛΟ-ΛΙΟΛΙΟΣ

Το φιλμ του αγώνα

7’ Κόρνερ Γρ. Παπαδόπουλου, κεφαλιά Καζάκη η μπάλα βρίσκει στον Γουναρίδη και περνά νέο κόρνερ.

23’ Σέντρα του Δουμάνη, ο Κοντσίδης με κεφαλιά παίρνει την μπουκιά από το… κεφάλι του Καζάκη και διώχνει σε κόρνερ.

33’ Κάθετη πάσα του Δρόσου, ο Υψηλός το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Σταματόπουλο να βάζει την προβολή και να διώχνει σε κόρνερ.

38’ Κόρνερ Γρ. Παπαδόπουλου, κεφαλιά εξ επαφής του Μπάτζιου, πάνω από τα δοκάρια.

41’ Απευθείας φάουλ του Γρ. Παπαδόπουλου στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

45’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό. Από ασυνεννοησία Λιόλιου-Δέντσα, ο Δρόσος φεύγει τετ-α-τετ με τον Κυφωνίδη, αλλά πλασάρει απελπιστικά άουτ.

52’ Πτώση του Καζάκη από μαρκάρισμα του Μιλκούδη, με τον διαιτητή Τρέβλα να δείχνει «παίζετε» και έντονα παράπονα από τους γηπεδούχους για μη καταλογισμό πέναλτι.

56’ Σέντρα του Παληγεώργου από δεξιά, ο Καζάκης στόπαρε με το στήθος, αλλά σούταρε πάνω στον Γουναρίδη.

64’ Λάθος του Γρ. Παπαδόπουλου, ο Υψηλός έφυγε μόνος απέναντι στον Κυφωνίδη, έπιασε το διαγώνιο σουτ, με τον Λιόλιο να κόβει πάνω στη γραμμή κι ενώ η μπάλα πήγαινε στην αριστερή γωνία.

69’ Αντεπίθεση του ΑΟΚ. Κάθετη του Πτηνόπουλου στον Δουμάνη, που θα πλασάρει και θα διώξει σωτήρια ο Γουναρίδης σε κόρνερ.

71’ Κόρνερ του Γρ. Παπαδόπουλυ, κεφαλιά του Καζάκη στην αγκαλιά του Γουναρίδη.

79’ Σέντρα του Παληγεώργου, κεφαλιά του Λιόλιο από καλή θέση, περνάει αρκετά μέτρα άουτ.

91’ Σουτ του Γρ. Παπαδόπουλου, η μπάλα χτυπά στον Μιλκούδη και περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

93’ Κόρνερ Γρ. Παπαδόπουλου, γυριστή κεφαλιά του Σταματόπουλου, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Συνθέσεις:

ΑΟΚ: Κυφωνίδης, Σταματόπουλος, Μαργάριτης (64’ Μπλιος), Λιόλιος, Δέντσας, Παληγεώργος, Παπαδόπουλος Γρ., Μπάτζιος, Πτηνόπουλος, Δουμάνης, Καζάκης.

Εθνικός Ν. Αγιονερίου: Γουναρίδης, Μπουζούρας, Μαυροκεφαλίδης, Κοντσίδης, Μιλκούδης, Μητσιός, Μπελίτσας (38’ Μενικάλι), Καρασίμος, Υψηλός (88’ Πεχλιβάνης), Στεφανίδης Ν., Δρόσος (75’ Παπαδόπουλος).

DSC_0388 DSC_0386 DSC_0367 DSC_0359 DSC_0340 DSC_0333 DSC_0224 DSC_0217 DSC_0212 DSC_0210