Χρονόμετρο

Τον “έκαψε” ο Φωτιάς

Δημοσιεύτηκε στις

Πρώτη ήττα για τον ΑΟΚ, 1-0 από τη Ζάκυνθο – Δοκάρι με τον Καρλόπουλο στο 68 οι “κυανόλευκοι”, που “ξύπνησαν” στην επανάληψη – Αποβλήθηκε ο Χαραλαμπίδης στο 55′ για διαμαρτυρία

Αφιλόξενα ήταν τα Επτάνησα για τον Αοκ στην πρώτη του φετινή επίσκεψη στο Ιόνιο (στον βόρειο όμιλο υπάρχει και ο Α.Ο. Κασσιώπης Κέρκυρας), γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 και παράλληλα ήρθε μια ανώμαλη προσγείωση για το συγκρότημα του Απόστολου Χαραλαμπιδη, έπειτα από την πολύ μεγη νίκη επί του Ηρακλή στην πρεμιέρα της Football League.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης που χώρισε τις δύο ομάδες σημείωσε ο Φωτιάς στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης, με τους “κυανόλευκους” στη συνέχεια να προσπαθούν, αλλά να μην μπορούν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων.

Ο Χαραλαμπίδης είχε μία μόλις αλλαγή στο βασικό σχήμα, συγκριτικά με την προηγούμενη Δευτέρα στο “Ανθή Καραγιάννη”, βάζοντας από την αρχή τον Αλεξίου αντί του Άρτσε, γεγονός που στοίχισε σε δημιουργία. Χαρακτηριστικό είναι ότι η μοναδική αξιόλογη στιγμή στο πρώτο μέρος ήρθε μόλις στο 28′ από στημένη φάση.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Καστοριανός τεχνικός (που αποβλήθηκε από τον πάγκο στο 55′ για διαμαρτυρία) πέρασε τον Άρτσε αντί του Παπαργυρίου, για να αποκτήσει περισσοτερη φαντασία στη μεσαία γραμμή ο ΑΟΚ, όμως η Ζάκυνθος παραλίγο να φτάσει στο 2-0 με τον Γιαννίκογλου να σώζει την κεφαλιά του συμπαίκτη του, Κονατέ στο 63′.

Για να φτάσουμε στο 68’… Από εντυπωσιακή κούρσα του Άρτσε από αριστερά και γύρισμα του Μεξικανού μέσου, ο Καρλόπουλος με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ξενοδόχωφ, σπαταλώντας τη μεγαλύτερη στιγμή για να ισοφαρίσουν οι “κυανόλευκοι”.

Ακολούθησαν 1-2 καλές στιγμές με Άρτσε και Ντουτσαρίδη, ωστόσο το 1-1 δεν ήρθε ποτέ, με την προσγείωση να έρχεται ανώμαλα για το καβαλιώτικο συγκρότημα.

Μοναδικοί διακριθέντες για τον ΑΟΚ οι Γιαννίκογλου (έκανε 2-3 μεγάλες επεμβάσεις), Βαλεριάνος, Πρίττας και ο Ντόσης στο διάστημα που αγωνίστηκε.

Φάσεις και γκολ

1′ Μπαίνει δυνατά η Ζάκυνθος. Πρώτο σουτ του Κυριακίδη, απόκρουση του Γιαννίκογλου, δεύτερο από τον Πετράκο, σε κόρνερ ο κίπερ της Καβάλας.

10′ Ατομική ενέργεια του Τορεζάνι, μπήκε στην περιοχή της Καβάλας, όμως έχασε τον έλεγχο της μπάλας και κατέληξε άουτ.

20′ ΓΚΟΛ, 1-0: Εκτέλεση φάουλ στην καρδιά της άμυνας ο αφύλακτος Φωτιάς γράφει το 1-0. Πρώτο γκολ των Επτανήσιων σε επίπεδο Β’ Εθνικής.

28′ Φάουλ του Καρλόπουλου, δύσκολη απόκρουση από τον Ξενοδόχοφ.

30′ Σουτ του Πετράκου, ελάχιστα άουτ.

45+1′ Λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Καλύτερη η Ζάκυνθος προηγείται δίκαια προς το παρόν.

36′ Κι άλλη χαμένη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο. Φάουλ του Νικολόπουλου, απέκρουσε σε κόρνερ ο Γιαννίκογλου. Στην εκτέλεση ο Κυριακίδης, η μπάλα έφτασε στον Πετράκο, νέο σουτ, άουτ.

44′ Σουτ του Παπαργυρίου, η μπάλα άουτ.

63′ Κόρνερ του Κυριακίδη, ο Κονατέ βρίσκει την μπάλα με το κεφάλι, αυτή παίρνει πορεία για τα δίχτυα, αλλά σώζει ενστικτωδώς το αυτογκόλ ο Γιαννίκογλου. Νέο κόρνερ από τον Κυριακίδη, κεφαλιά από τον Νομικό, η μπάλα άουτ.

68′ Κούρσα του Άρτσε από αριστερά. Ο Καρλόπουλος με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ξενοδόχωφ.

77′  Απευθείας φάουλ του Άρτσε, απέκρουσε με δυσκολία ο Ξενοδόχωφ.

85′ Νέα καλή στιγμή για τον ΑΟΚ. Ο Ντουτσαρίδης μπήκε στην περιοχή, όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ξενοδόχοφ.

93′ Χαμένη ευκαιρία με τον ‘Οττα για να κάνει η Ζάκυνθος το 2-0.

Συνθέσεις:

Ζάκυνθος (Τζιανλούκα Κολονέλο): Ξενοδόχοφ, Στασινόπουλος, Νικολόπουλος, Νομικός, Φωτιάς, Πέρελμαν, Οικονόμου, Πετράκος (86′ Κωτάτης), Κυριακίδης, Γωνιάδης (75′ Οττα), Τορεζάνι.

ΑΟΚ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιαννίκογλου, Ποπτσής (73′ Ντόμι), Βαλεριάνος, Γκαρακλίδης, Κονατέ, Ντουτσαρίδης, Παπαργυρίου (46′ Αρτσε), Καρλόπουλος, Καπνίδης, Πρίττας, Αλεξίου (62’ Ντόσης).

Διαιτητής: Μπλάνας (Μεσσηνίας)

Βοηθοί: Λάμιας, Σερεμέτης (Μεσσηνίας)

* Περίπου 1000 φίλαθλοι παρακολούθησαν το παιχνίδι υπό καταρρακτώδη βροχή.