Χρονόμετρο

ΑΟΚ: Διπρόσωπος, αλλά… πεντάσφαιρος

Δημοσιεύτηκε στις

Παππάς κερνούσε, Παβίσεβιτς εκτελούσε χθες στο «Ανθή Καραγιάννη» για τον καταιγιστικό ΑΟΚ (5-1 τον Εορδαϊκό), που έσπασε αρνητικό σερί έξι αγωνιστικών κι επανήλθε στις νίκες – Νέο χατ-τρικ από τον Σέρβο επιθετικό

Έχοντας δύο πρόσωπα, ένα καταιγιστικό στο πρώτο μέρος, όταν και προηγήθηκε με 3-0 κι ένα μέτριο στο β’ μέρος, ο ΑΟΚ «σκόρπισε» με 5-1 τον Εορδαϊκό και «έσπασε» το αρνητικό σερί επτά αγωνιστικών χωρίς νίκη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων ήταν ο Μάρκο Παβίσεβιτς, που για δεύτερη φορά στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε χατ-τρικ και οδήγησε εκ του ασφαλούς τους «κυανολεύκους» στο «τρίποντο», οι οποίοι μείωσαν ταυτόχρονα τη διαφορά από την πρωτοπόρο Δόξα Δράμας στους επτά βαθμούς, μετά το 0-0 που παραχώρησαν οι «Μαυραετοί» εντός έδρας στο Παραλίμνιο.

Ο Άγγελος Διγκόζης έκανε δύο αλλαγές στην ενδεκάδα, σε σύγκριση με το παιχνίδι στο Παραλίμνιο, ρίχνοντας από την αρχή τον Μπλιο αντί του Ζλατκόφσκι και τον Παππά να επιστρέφει αντί του τραυματία Μελισσόπουλου.

laskaris_kavalavseordaikos008_resize

Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Αθανασίου, στην άμυνα οι Μπαντάνης, Κυριακίδης (δεξιά κι αριστερά), στόπερ οι Γιαλούσης και Μπάτζιος, αμυντικοί μέσοι οι Λαδάκης και Τουμανίδης, με τους Μπρατσιάνι, Παππά και Μπλιό να υποστηρίζουν τον φουνταριστό Παβίσεβιτς.

Ο Παππάς, μάλιστα, πήρε τον ρόλο του δημιουργού, φτιάχνοντας τα δύο πρώτα γκολ για τον Παβίσεβιτς, ενώ ο Μπλιος σκόραρε το πιο όμορφο γκολ των γηπεδούχων χθες.

laskaris_kavalavseordaikos010_resize

Από κει και πέρα, το καλό πρόσωπο των «κυανολεύκων» του α’ μέρους έδωσε τη σειρά του στο μέτριο του πρώτου 20λέπτου στο β’ ημίχρονο. Ο Εορδαϊκός, που δεν παρατάχθηκε από την αρχή με αμυντικές διαθέσεις, αλλά με διάθεση να παιχτεί ποδόσφαιρο, μείωσε και είχε τη διάθεση να απειλήσει περισσότερο, όμως η αυστηρή κόκκινη κάρτα στον Δινοβίτση για διαπληκτισμό με τον Μπλιο, ουσιαστικά «τελείωσε» την υπόθεση για τον νικητή.

Με την αλλαγή του Παππά, ο Διγκόζης είδε κι ορισμένα ακόμη πράγματα από τους παίκτες του (Γιαλούσης ως δεξί μπακ και Μπαντάνης ως δεξί χαφ, με τον Δέντσα να αγωνίζεται στόπερ), ενώ χρόνο συμμετοχής πήραν κι οι Ζλατκόφσκι, Πτηνόπουλος. Όσο περνούσε η ώρα και με το αριθμητικό πλεονέκτημα, ο ΑΟΚ έβρισκε χώρους για να απειλεί. Έτσι, άλλα δύο γκολ από Ζλατκόφσκι και Παβίσεβιτς υπέγραψαν το τελικό 5-1.

Το αξιοσημείωτο είναι ότι ο ΑΟΚ πετυχαίνει πέντε γκολ μετά το ματς της πρεμιέρας με τη Δόξα Προσκυνητών, στο οποίο και τότε ο Παβίσεβιτς είχε βρει τρεις φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα.

laskaris_kavalavseordaikos019_resize

Το φιλμ του αγώνα

3′ Φάουλ του Ίβιτς, στην αγκαλιά του Αθανασίου.

5′ Μπαλιά του Μπάτζιου στα δεξιά, άψογο κατέβασμα και σέντρα του Παππά, ο Παβίσεβιτς με προβολή στο δεύτερο δοκάρι το 1-0.

7′ Καθαρή ανατροπή του Παππά από τον Περπερίδη, ο διαιτητής Τρακαλιάνης αντί να υποδείξει την άσπρη βούλα, δείχνει κίτρινη στον αρχηγό του ΑΟΚ.

15′ Στρώσιμο του Παβίσεβιτς στον Μπλιο, το δυνατό σουτ του νεαρού έφυγε ελάχιστα άουτ.

25′ Νέα σέντρα ακριβείας του Παππά, ο Παβίσεβιτς με κοντινή κεφαλιά το 2-0.

35′ Το πιο όμορφο γκολ του ΑΟΚ. Ο Κυριακίδης έκανε καλή σέντρα από αριστερά, ο Μπλιος κατέβασε στο 2ο δοκάρι, άδειασε δύο παίκτες του Εορδαϊκού και με σουτ έγραψε το 3-0.

37′ Σουτ του Παβίσεβιτς μέσα από την περιοχή, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

52′ Ο Ταμπά με εντυπωσιακό σουτ μειώνει σε 3-1.

65′ Αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Δινοβίτσης για διαπληκτισμό με τον Μπλιο.

68′ Σέντρα του Κυριακίδη, κεφαλιά του Μπάτζιου, «ξυρίζει» το δεξί δοκάρι.

84′ Ανατροπή του Πτηνόπουλου από τον Λιάπτση και πέναλτι. Στην εκτέλεση ο Ζλατκόφσκι και 4-1.

88′ Γύρισμα του Μπαντάνη, ο Παβίσεβιτς με πλασέ στην κίνηση το 5-1.

Διαιτητές: Τρακαλιάνης, Σάββας, Καμπούρης (ΕΠΣ Σερρών)
    laskaris_kavalavseordaikos032_resize

Συνθέσεις:

ΑΟΚ: Αθανασίου, Μπαντάνης, Κυριακίδης, Γιαλούσης, Τουμανίδης, Λαδάκης, Παππάς (54′ Δέντσας), Μπάτζιος, Παβίσεβιτς, Μπρατσιάνι (77′ λ.τρ. Πτηνόπουλος), Μπλιος (70′ Ζλατκόφσκι).

Εορδαϊκός: Περπερίδης, Δινοβίτσης, Νικολαΐδης, Σαββίδης, Μπίκος (81′ Λιάπτσης), Μπαλίτσας (88′ Μυροφορίδης), Βλαδίκας, Τσικράτζε (46′ Καλογιαννίδης), Ίβιτς, Τάμπα, Ν’ Τσο.

Δηλώσεις προπονητών:

Άγγελος Διγκόζης: «Κάναμε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι από το 1ο λεπτό. Βάλαμε 3 γκολ με συνδυασμούς κι αν ήμασταν καλύτεροι στην τελική πάσα θα μπορούσαμε να πετύχουμε 4ο και 5ο γκολ. Στο β’ μέρος, δεν μπήκαμε καλά. Μας προβληματίζει και πρέπει να το λύσουμε. Δεν μπήκε ο αντίπαλος στην περιοχή μας. Ακόμη και το γκολ ήρθε από μακριά. Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παιδιών και προσπαθούμε να τους περάσουμε ότι είναι νωρίς και οι αντίπαλες ομάδες, που έχουν ίδιο στόχο, θα χάσουν κι άλλους βαθμούς. Όπως ήμασταν στο α’ μέρος, είναι ο τρόπος που θέλω να παίζουμε. Ακούω γιατί δεν παίζει ο ένας ή ο άλλος παίκτης. Θα παίζει αυτός που είναι πιο έτοιμος. Προσπαθώ να είμαι δίκαιος. Είναι προς τιμήν του Δέντσα, που ενώ δεν έπαιξε στα προηγούμενα ματς, δεν δημιούργησε το παραμικρό πρόβλημα. Είναι ένα καταπληκτικό παιδί. Λαδάκης και Δέντσας έχουν ίδια χαρακτηριστικά και δεν ταιριάζουν μαζί στην ενδεκάδα. Το κύπελλο με τον Αλμωπό θα το δούμε σοβαρά. Ως θεσμός είναι χαμένα λεφτά. Θα βάλουμε παιδιά, που δεν παίζουν πολύ, να πάρουν λεπτά συμμετοχής».

Γιάννης Κουλίδης: «Το παιχνίδι είχε δύο όψεις. Στο α’ μέρος δεν μπήκαμε καλά και δεχτήκαμε 3 εύκολα γκολ. Στο β’ μέρος, μιλήσαμε, ηρεμήσαμε και εκεί που αρχίσαμε να διεκδικούμε κάτι, ήρθε η κόκκινη κάρτα κι ένα πέναλτι που το πήρε όρθιος ο παίκτης της Καβάλας. Αυτό το βλέπω πρώτη φορά. Δεν μειώνω τη νίκη της Καβάλας. Δεν μπορεί να διορθώνεται ένα λάθος με δεύτερο λάθος. Εύχομαι να διεκδικήσει το πρωτάθλημα. Εμείς κρατάμε μόνο το 2ο ημίχρονο».