Χρονόμετρο

ΑΟΚ: Μάγκικο και δίκαιο «διπλό» στη Δράμα

Δημοσιεύτηκε στις

0-2 οι «κυανόλευκοι» τη Δόξα και ιδανικό ντεμπούτο στον πάγκο του ΑΟΚ για τον Κώστα Ανυφαντάκη

Πέρα για πέρα δίκαιη ήταν η νίκη του ΑΟΚ στη Δράμα το απόγευμα της Κυριακής (8/2), επικρατώντας της τοπικής Δόξας με σκορ 0-2 και τον Κώστα Ανυφαντάκη να κάνει ιδανικό ντεμπούτο στον πάγκο των «κυανόλευκων». Την ανωτερότητα της καβαλιώτικης ομάδας παραδέχθηκε στη συνέντευξη Τύπου και ο τεχνικός των «μαυραετών», Ανδρέας Παντζιαράς.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να χάνουν από μια μεγάλη ευκαιρία, με την Καβάλα να απειλεί πρώτη με Γαβριηλίδη στο 5’ και τη Δόξα να απαντά άμεσα στο 6’ με Μουδούρογλου (φύλακας-άγγελος ο Ιορδανίδης).

Όσο περνούσαν τα λεπτά, οι Μκρτσιάν, Γαβριηλίδης και Διαμαντίδης γέμιζαν τη μεσαία γραμμή της Καβάλας, η Δόξα υπέπιπτε σε πολλά λάθη, ενώ στο 27’ δύο φορές ενήργησε άψογα ο Αθανασίου.

Οι φιλοξενούμενοι έτρεχαν σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου και στο 42’, με τον Μκρτσιάν άνοιξαν το σκορ (μαζί με τη βοήθεια Ντουτσαρίδη και οριζόντιου δοκαριού).

Στο β’ μέρος ο Παντζιαράς έριξε μέσα ότι επιθετικό όπλο είχε στον πάγκο, αλλά και πάλι ο ΑΟΚ ήταν καλύτερος, ενώ απειλούσε διαρκώς με αντεπιθέσεις. Αν ήταν πιο προσεκτικοί οι παίκτες του, τότε θα καθάριζαν το ματς πολύ πιο νωρίς από το 86’, όταν ο Μπαρέττας πήρε άψογη πάσα από τον Κανούλα στην πλάτη της άμυνας και με ξερό σουτ έγραψε το 0-2. Τελευταία καλή στιγμή στο ματς το δοκάρι του Δούμπλατζη στο 89’, ενώ με τη λήξη οι παίκτες αφιέρωσαν τη νίκη στους 100 και πλέον φίλους του ΑΟΚ που βρέθηκαν στη Δράμα, αψηφώντας τις κακές καιρικές συνθήκες, που επικρατούσαν από το πρωί.

Το φιλμ του αγώνα

5’ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΚ. Ατομική προσπάθεια του Παππά από δεξιά, γύρισε στο ύψος του πέναλτι για τον Γαβριηλίδη, που πλάσαρε άουτ.

6’ Άμεση απάντηση για τη Δόξα. Ο Μουδούρογλου έκλεψε από τον Γκαρακλίδη, πλάσαρε τον εξερχόμενο Αθανασίου και ο Ιορδανίδης με αυτοθυσία έδιωξε πάνω στη γραμμή (προσέκρουσε στο δοκάρι).

18’ Γέμισμα Γκαρακλίδη, ο Καράδαης θα κάνει κακό υπολογισμό στη διεκδίκηση με τον Κανούλα, διώχνει προ του Μπαρέττα ο Λάσπατζης.

24’ Από σέντρα Διαμαντίδη και απομάκρυνση Χαριτωνίδη, ο Γαβριηλίδης θα πιάσει το μονοκόμματο σουτ για να μπλοκάρει ο Καράδαης.

25’ Δυνατό σουτ Κανούλα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Δόξας.

27’ Γέμισμα Γελαδάρη, κεφαλιά-πάσα του Αθανασιάδη, με τον Κυριακίδη να σουτάρει και τον Αθανασίου να διώχνει στην κλειστή του γωνία σε κόρνερ. Στην εκτέλεση ο Κυριακίδης, κεφαλιά Αθανασιάδη, μπλοκάρει ο κίπερ του ΑΟΚ.

42’ Από ασταθή απόκρουση στην άμυνα της Δόξας, ο Μκρτσιάν έπιασε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα βρήκε στο σώμα του Ντουτσαρίδη, αιφνιδίασε τον Καράδαη και με τη βοήθεια του δοκαριού κατέληξε στα δίχτυα (0-1).

64’ Πάσα Κανούλα στον Μπαρέττα, που σούταρε από το ύψος της περιοχής, άουτ.

67’ Απευθείας φάουλ Κανετίδη, μπλόκαρε ο Αθανασίου.

68’ Κάθετη πάσα Παππά στον Μπαρέττα, έσωσε με τα πόδια ο εξερχόμενος Καράδαης στο ύψος της περιοχής.

77’ Σουτ Γελαδάρη από μακρινή απόσταση, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

79’ Πάσα Μκρτσιάν, ο Κανούλας φεύγει απέναντι από τον Καράδαη, αλλά ανοίγει την μπάλα και σπαταλά μεγάλη ευκαιρία για το 0-2.

82’ Λάθος Χαριτωνίδη, ο Παππάς προχώρησε και πλάσαρε, αλλά ο Καράδαης έσωσε με τα πόδια.

84’ Αντεπίθεση για τον ΑΟΚ, με τον Παππά να δίνει για τον Κανούλα, αυτός όμως άργησε να δώσει για τον Μπαρέττα, ο οποίος υπό πίεση πλάσαρε αδύναμα κι έδιωξαν οι αμυντικοί.

86’ Πάσα του Κανούλα στην πλάτη της άμυνας, ο Μπαρέττας με ξερό σουτ το 0-2.

87’ Εναέρια μονομαχία Μουδούρογλου-Σταματόπουλου, ο φορ της Δόξας σε θέση για γκολ, αλλά διώχνει με προβολή σε κόρνερ ο Γκαρακλίδης.

89’ Πλασέ Δούμπλατζη μέσα από την περιοχή στο δοκάρι, ο Παπαβασιλείου πλασάρει αδύναμα και μπλοκάρει ο Αθανασίου.

Διαιτητής: Φωτιάς. Βοηθοί: Δερμετζής Χρ., Δερμετζής Ν. (ΕΠΣ Πέλλας).

Συνθέσεις:

Δόξα Δράμας: Καράδαης, Λάσπατζης, Γελαδάρης, Χαριτωνίδης, Παπαζούδης, Ντουτσαρίδης, Γεωργιάδης (75’ Δούμπλατζης), Στόικος (52’ Κανετίδης), Αθανασιάδης, Κυριακίδης (65’ Παπαβασιλείου), Μουδούρογλου.

ΑΟΚ: Αθανασίου, Σταματόπουλος, Βιτλής, Γκαρακλίδης, Ιορδανίδης, Μκρτσιάν, Παππάς, Γαβριηλίδης (90+2’ Μπάτζιος), Κανούλας, Διαμαντίδης (78’ Παπαδόπουλος Αμβ.), Μπαρέττας (88’ Παρμαξίδης).