Χρονόμετρο

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Χουνέρι στο Αγιονέρι

Δημοσιεύτηκε στις

Εντυπωσιακός ο Νέστος, πέρασε με 1-3 από το Κιλκίς και ανέβηκε στη δεύτερη θέση – Δεν πτοήθηκαν οι «κυανόλευκοι» από το 1-0 του 1ου λεπτού και με Ζγκούρι, Παυλακάκη και Κούτεφ πέτυχαν σούπερ ανατροπή

Σαν σίφουνας πέρασε και από το Κιλκίς ο Νέστος Χρυσούπολης, που επικράτησε με 3-1 του Εθνικού Νέου Αγιονερίου και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, όντας στο -7 από τον πρωτοπόρο Άρη.

Η ομάδα του Μπάμπη Χρυσοστομίδη δεν πτοήθηκε από το γρήγορο γκολ των γηπεδούχων, ισορρόπησε το ματς και μέσα σε τρία λεπτά έφτασε στην ανατροπή, πηγαίνοντας με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Η απόδοση των παικτών του Νέστου όσο περνούσε η ώρα ανέβαινε ακόμη περισσότερο και αυτή επιβραβεύτηκε με τη χαριστική βολή που έδωσε στο 82’ στους Κιλκισιώτες ο Ντάνι Κούτεφ.

Όπως ανέφεραν, μάλιστα, με τη λήξη της αναμέτρησης οι άνθρωποι του Ν. Αγιονερίου στους διοικούντες την ομάδα της Χρυσούπολης, ο Νέστος ήταν η καλύτερη ομάδα που πέρασε από την έδρα τους την τελευταία τετραετία, που αγωνίζονται σε επίπεδο Γ’ Εθνικής!

Ο Εθνικός «έπιασε» στον ύπνο τον Νέστο και με γκολ από τα… αποδυτήρια του Νέστωρα Στεφανίδη πήρε κεφάλι στο σκορ με 1-0 μόλις στο 1ο λεπτό! Ωστόσο, το προβάδισμα αυτό κράτησε λιγότερο από ένα μισάωρο, αφού στο 30’ ο Ζγκούρι έφερε το ματς στα ίσια (1-1), ενώ τρία λεπτά αργότερα, από οργανωμένη προσπάθεια ήρθε και η ανατροπή του σκορ.

Από σέντρα του Μκρτσιάν, ο Ζγκούρι δεν κατάφερε να βρει την μπάλα, όμως το γόνατο του Παυλακάκη ήταν αυτό που έφερε το 1-2. Ο Νέστος σπατάλησε κι άλλες ευκαιρίες, που θα μπορούσαν να φτάσουν το σκορ σε αστρονομικά μεγέθη, για να επιβεβαιώσει την ανωτερότητα του στο 82’, όταν ο Κούτεφ με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσαν οι Αντώνης Ζγκούρι και Λάζαρος Γκατζολάρι, με αποτέλεσμα να χάσουν την προσεχή αναμέτρηση με τον Λαγκαδά στη Χρυσούπολη.

Θετικότατος στο ντεμπούτο του στο φετινό πρωτάθλημα ο τερματοφύλακας Αντώνης Χατζηνικολής, που αναπλήρωσε επάξια το κενό του τραυματία Καραβελίδη.

Διαιτητές: Φωτιάδης (Καστοριάς), Δεμερτζής, Ταγκαλίδης (ΕΠΣ Πέλλας)

Συνθέσεις:

Εθνικός Ν. Αγιονερίου (Γ. Γεωργιάδης): Γουναρίδης, Μενικάλι (46’ Μητσιός), Κιόρτσης (70’ Πιπινίκας), Μιλκούδης, Μαυροκεφαλίδης, Μπουζούρας, Μπελίτσας (82’ Φράγκης), Καρασίμος, Στεφανίδης Ν., Υψηλός, Δρόσος.

Νέστος Χρυσούπολης (Μπ. Χρυσοστομίδης): Χατζηνικολής, Παυλακάκης, Μπουλγκούρας, Σεφερίδης, Χασάνογλου (70’ Νίκου), Μκρτσιάν, Παπαδάτος, Γκατζολάρι (75’ Στέρεφ), Λαζαρίδης (65’ Μαχαιρούδης), Κούτεφ, Ζγκούρι.

AGIONERI-NESTOS (1) AGIONERI-NESTOS (2) AGIONERI-NESTOS (3) AGIONERI-NESTOS (4) AGIONERI-NESTOS (5) AGIONERI-NESTOS (6) AGIONERI-NESTOS (7) AGIONERI-NESTOS (8) AGIONERI-NESTOS (9) AGIONERI-NESTOS (10) AGIONERI-NESTOS (11) AGIONERI-NESTOS (12)