Χρονόμετρο

Σπουδαίο «διπλό» στη Χρυσούπολη ο Αετός Ορφανού

Δημοσιεύτηκε στις

«Διπλό» παραμονής ήταν αυτό που πήρε στη Χρυσούπολη ο Αετός Ορφανού, επικρατώντας με 0-1 στο καβαλιώτικο ντέρμπι του Νέστου για την 11η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. «Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα του Δημήτρη Σίτσα ήταν ο Γιώργος Τζαμπέγια στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι έδωσαν χώρο στον Νέστο στο α’ μέρος και σε μια αντεπίθεση βρήκαν το πολυπόθητο γκολ, ενώ στο β’ μέρος οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο, άσκησαν πίεση, χωρίς καθαρό μυαλό, ωστόσο και θα μπορούσαν να φέρουν το ματς στα ίσα, μια και ο Μαϊδανός σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι στο 82′. Νωρίτερα, βεβαίως ο Αετός είχε δύο σπουδαίες φάσεις για το 0-2, με τον Αθανασίου να πραγματοποιεί εξαιρετικές επεμβάσεις, κρατώντας την ομάδα του στη διεκδίκηση του ματς.

Ντεμπούτο με τη φανέλα του Αετού έκανε ο δεξιός μπακ-χαφ, Ηλίας Ζαρωτιάδης, που αποκτήθηκε από τον ΑΟΚ.

Τραυματίας αποχώρησε από το παιχνίδι ο Μιχάλης Μπαντάνης και υπήρξαν ανησυχίες για σοβαρό τραυματισμό στο γόνατο, με την κατάστασή του να εκτιμάται τις επόμενες ημέρες, όταν και θα υποβληθεί στις σχετικές εξετάσεις.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη του Αετού (είχαν προηγηθεί εκείνες εντός με Δόξα Προσκυνητών και ΑΕ Διδυμοτείχου) και η δεύτερη σε ισάριθμα καβαλιώτικα ντέρμπι στον α’ γύρο!