ΕΠΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: Μίλησε η κλάση του Άγγου

Με γκολ του έμπειρου φορ στο 78’, ο Ηρακλής των δέκα παικτών νίκησε με 2-1 τον καλύτερο, αλλά άτολμο στο β’ μέρος, Αετό Ορφανού

Με τον Κώστα Άγγο να σκοράρει σε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι (βρήκε δίχτυα και στο ντεμπούτο του το Σάββατο στις Κρηνίδες) και να δίνει ένα ακόμη τρίποντο, ο Ηρακλής επικράτησε με 2-1 του Αετού Ορφανού το απόγευμα της Τετάρτης (7/1) στο «Βερούλειο», σε παιχνίδι εξ αναβολής για την 10η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Λίγκας ΕΠΣ Καβάλας.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι κορυφής, καθώς τα είχε όλα. Γκολ, μεγάλες ευκαιρίες, αποβολή, εντάσεις σε κερκίδες και αποδυτήρια, ενώ για τον Ηρακλή, η νίκη αυτή αποκτά ακόμη μεγαλύτερη σημασία, καθώς επετεύχθη με παίκτη λιγότερο, αφού για τους «κυανόλευκους» αποβλήθηκε ο Ρουμελιώτης με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 45’.

Από την άλλη, ο Αετός, ενώ ξεκίνησε καλύτερα και είχε τον έλεγχο του ματς σε όλο το πρώτο μέρος, έχοντας κι άλλες ευκαιρίες για να προηγηθεί, όπως και στην έναρξη του β’ μέρους, δεν εκμεταλλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω, παίζοντας ανορθόδοξα, με γεμίσματα προς το κέντρο της άμυνας των γηπεδούχων, που τα «καθάριζαν» με ευκολία οι Κονσταντίνι, Γκέκα.

Οι πολύ καλοί στο πρώτο 45λεπτο Αμιάδης και Ελέζι σίγησαν, ενώ ο Ηρακλής περίμενε να πάρει κάτι στη μοναδική φορά που θα έφτανε καλά η μπάλα στον Άγγο, όπως κι έγινε στο 78’.

Κορυφαίος για τον Ηρακλή ο Ευστρατίου, που κράτησε όρθιο τον «Γηραιό» στις δύσκολες στιγμές που προέκυψαν μέχρι το 50’, αλλά και ο Φαρσάκογλου. Στα μείον, οι εντάσεις που δε χρειάζονταν, ο τραγικός αγωνιστικός χώρος του Βερούλειου και το τσουχτερό κρύο, το οποίο ήταν ανασταλτικός παράγοντας να παρακολουθήσει κανείς το χθεσινό ντέρμπι.

Η ομάδα του Αετού διαμαρτύρεται για δύο περιπτώσεις πέναλτι, στο 23’ σε πέσιμο του Αμιάδη και στο 45’, στη φάση της αποβολής, θεωρώντας ότι ο Ρήντα είχε πατήσει στην περιοχή, όταν ανατράπηκε από τον Ρουμελιώτη.

Με τη νίκη αυτή, ο Ηρακλής έπιασε στους 27 βαθμούς τον Αετό Ορφανού, με τις δύο ομάδες να υπολείπονται κατά ενός του Μ.Α. Αντιφιλίππων, που προπορεύεται με 28.

Το φιλμ του αγώνα

15’ Σουτ του Αμιάδη μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Ευστρατίου.

16’ Από κάθετη του Ελέζι, το πλασέ ο Τσαπέγια για να αποκρούσει ο Ευστρατίου και στην επαναφορά από κοντά ο Ρήντα με σουτ το 0-1.

19’ Κόρνερ Ποτηρένια, πρώτο σουτ του Φαρσάκογλου αποκρούει ο Τοπαλίδης, στο ριμπάουντ ο Γυαλίδης το 1-1.

22’ Γύρισμα Γυαλίδη, σουτ στην κίνηση του Αντωνιάδη, σώζει ο Τοπαλίδης, σουτ του Φαρσάκογλου λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

23’ Ο Αμιάδης σε τετ-α-τετ με τον Ευστρατίου πέφτει από προσπάθεια του κίπερ του Ηρακλή, «παίζετε» δείχνει ο Κωνσταντινίδης.

24’ Σέντρα Αθανασάκη, ο Μπαμπατζάνης μέσα από τη μικρή περιοχή το σουτ, άουτ.

45’ Πάσα του Αμιάδη στον Ρήντα, που φεύγει μόνος απέναντι από τον Εσυτρατίου κι ανατρέπεται από τον Ρουμελιώτη. Κόκκινη στον αρχηγό του Ηρακλή και φάουλ στο όριο της μεγάλης περιοχής, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα για πέναλτι. Στην εκτέλεση ο Φοριάρης, η μπάλα γλείφει το αριστερό δοκάρι.

48’ Κεφαλιά πάσα του Τσαμπέγια, σουτ του Αμιάδη, ενστικτωδώς απομακρύνει ο Ευστρατίου.

53’ Φάση διαρκείας στα καρέ του Ηρακλή, προβολή του Κονσταντίνι στον Γ. Τσαμπέγια, ο Κωνσταντινίδης αντί να υποδείξει πέναλτι, βλέπει έμμεσο φάουλ.

57’ Κόρνερ Φαρσάκογλου, κεφαλιά Κονσταντίνι σύρριζα άουτ.

78’ Κόρνερ Μοσχοφίδη, η μπάλα στον Άγγο, που με συρτό σουτ ολοκληρώνει την ανατροπή (2-1).

Συνθέσεις:

Ηρακλής Καβάλας: Ευστρατίου, Δελημπάσης, Ρουμελιώτης, Κονσταντίνι, Γκέκα,  Γυαλίδης (46’ Σάσσος), Ποτηρένιας (46’ Ζαροδήμος), Φαρσάκογλου, Αντωνιάδης Αχ. (70’ Μοσχοφίδης), Αγγελίδης Σ., Άγγος.

Αετός Ορφανού: Τοπαλίδης, Ρήντα (71’ Μαντέσος), Ράνος, Νάκου, Φοριάρης, Μπαμπατζάνης, Μιχαλής (83’ Τσαμπέγια Φ.), Αθανασάκης, Ελέζι (89’ Αλεπίδης), Τσαμπέγια Γ., Αμιάδης.