Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: Στη 2η θέση η Δόξα Θεολόγου, τρίποντο και για την ΑΕΚ (φωτογραφίες)

Η Δόξα Θεολόγου πέρασε από τον Πλατανότοπο και πάτησε στη δεύτερη της κατάταξης της Α’ κατηγορίας μετά από την ολοκλήρωση των 15 πρώτων αγωνιστικών, όντας πια στους -3 από τον πρωτοπόρο Βύρωνα. Η ΑΕΚ κατέκτησε πολύτιμη νίκη επί του ΜΑ Φιλίππων σε ένα ντέρμπι που μύριζε παραμονή.

Φρίξος Πλατανοτόπου-Δόξα Θεολόγου: 1-2

Με γκολ στις καθυστερήσεις, η Δόξα Θεολόγου απέδρασε με σπουδαίο «διπλό», 1-2, από τον Πλατανότοπο και την κόντρα με τον Φρίξο που εκκρεμούσε από την 13η αγωνιστική. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό με τον Αθανασάκη (1-0). Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μουσάς ισοφάρισε σε 1-1. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο καλές στιγμές και στο 80 από κόρνερ του Οτέμπερη, ο Ζούλης με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι, στην επαναφορά ο Παπαδόπουλος, σκόραρε όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ υπό έντονες διαμαρτυρίες. Στο 84 και στο 87 οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές στιγμές και στο 92 ο Τσανακτσόγλου με απευθείας εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 1-2.  Στους πανηγυρισμούς αποβλήθηκε από τον πάγκο, λόγω διαμαρτυριών, ο προπονητής της Δόξας, Βασίλης Γκόλφος.

* Η διοίκηση της Δόξας Θεολόγου εξέφρασε πολλά παράπονα για τους δύο επόπτες της αναμέτρησης, κ. Παυλιδάκη και Κωνσταντινίδη, για την ακύρωση δύο τερμάτων ως οφσάιντ.

ΑΕΚ Καβάλας-ΜΑ Φιλίππων: 1-0

Σε ένα μέτριο παιχνίδι, η ΑΕΚ κέρδισε με 1-0 τον ΜΑ Φιλίππων στο εξ αναβολής παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο στο γήπεδο του Αμυγδαλεώνα έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν πέναλτι στο 40. Το εκτέλεσε ο Καραγιαννίδης και απέκρουσε ο Χαδόλιας.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Πανάγου έκανε το 1-0 και αυτό έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο τερματοφύλακας του Μέγα, Αποστολίδης, είχε προωθηθεί και είχε δοκάρι.