Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Έγκλημα και τιμωρία για Ορφέα

Διπρόσωπη η ομάδα της Ελευθερούπολης, που μπορούσε να τελειώσει το ματς από το πρώτο μέρος, αλλά έχασε με 1-3 από τη μαχητική Αναγ. Γιαννιτσών – Λυτρωτής Σολακίδης για Ακροπόταμο στην Καστοριά

Ήττα-σοκ γνώρισε στην Ελευθερούπολη ο Ορφέας από την Αναγέννηση Γιαννιτσών με σκορ 1-3, με τους γηπεδούχους να είναι καλοί στο πρώτο μέρος και ανύπαρκτοι στο β’ ημίχρονο, ενώ δικαίως φωνάζουν για δυο περιπτώσεις πέναλτι. Από τον παράδεισο στην κόλαση βρέθηκε ο Ακροπόταμος στην Καστοριά, αφού αν και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 0-1, βρέθηκε να χάνει με 2-1 από τους «γουναράδες», για να τον λυτρώσει, έστω με τον βαθμό της ισοπαλίας ο Σολακιδης, που σκόραρε και τα δύο τέρματα του Άρη.

Ποδοσφαιρικός Ιανός ο Ορφέας

Δύο πρόσωπα είχε χθες στην Ελευθερούπολη ο Ορφέας, ο οποίος ηττήθηκε με 1-3 από τη μαχητική Αναγέννηση Γιαννιτσών. Η ομάδα του Δημήτρη Μαγκαφίνη ήταν κατά πολύ καλύτερη στο πρώτο μέρος, όταν και προηγήθηκε με αυτογκόλ του Σιδηρόπουλου, είχε δοκάρι με τον Κερμενίδη, ενώ δικαίως φωνάζει για δύο περιπτώσεις πέναλτι, που της αρνήθηκε ο Ημαθιώτης ρέφερι, Μελιτζανίδης.

Στο β’ μέρος, τα πάντα κρίθηκαν μέσα σε τρία λεπτά. Στο 55’ ήρθε το ματς τούμπα από το γκολ του Μπάρμπα, ενώ στο 57’ ο Γιαλαμής σημάδεψε το δοκάρι, αποτυγχάνοντας να ξαναβάλει στο παιχνίδι τους γηπεδούχους. Η ψυχολογία γύρισε με την ομάδα των Γιαννιτσών, ο κάκιστος αγωνιστικός χώρος βάρυνε ακόμη περισσότερο τα πόδια των παικτών του Ορφέα, που έκαναν πολλά λάθη και σε ένα από αυτό ο Μωυσίδης πλήρωσε τους «κυανόλευκους» με το τελικό 1-3.

5’ Σουτ Γιαλαμή στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

9’ Κόρνερ Κερμενίδη, κεφαλιά Χριστοδουλίδη, η μπάλα καθαρά στο υπερυψωμένο χέρι του Σιδηρόπουλου, ο διαιτητής Μελιτζανίδης δείχνει «παίζετε».

12’ Κόρνερ Κερμενίδη, από κόντρες η μπάλα στον Μουρατίδη, που θα ανατραπεί από τον Μωυσιάδη και πάλι ο Μελιτζανίδης δείχνει συνέχεια στο παιχνίδι.

15’ Φάουλ Αγτζίδη από πλάγια θέση, ο Γιουργούσης διώχνει σε κόρνερ.

20’ Απευθείας φάουλ Κερμενίδη, η μπάλα στη συμβολή των δοκών.

22’ Ατομική προσπάθεια και σέντρα Μουρατίδη από δεξιά, ο Αθανασόπουλος με προβολή από τη μικρή περιοχή αστοχεί.

26’ Σέντρα σουτ του Κερμενίδη, ο Σιδηρόπουλος στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0.

29’ Λάθος Τσορμπαντζή, ο Μωυσιάδης το πλασέ για να μπλοκάρει ο Γιουργούσης.

31’ Λανθασμένη έξοδος από τον Γιουργούση, ο Καρακάσογλου με σουτ από τα 35 μέτρα φέρνει το ματς στα ίσα (1-1).

36’ Κάθετη Κερμενίδη, ο Αθανασόπουλος το πλασέ, διώχνει με τα πόδια ο Καρατσέας.

39’ Κεφαλιά-πάσα του Αθανασόπουλου, σουτ του Κερμενίδη εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

55’ Λάθος του Ντομί, ο Μπάρμπας προχώρησε και με σουτ στο «Γ» φέρνει τούμπα το παιχνίδι (1-2).

57’ Πάσα «τρύπα» του Μουρατίδη, ο Γιαλαμής από το ύψος του πέναλτι σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι.

69’ Τετ-α-τετ ο Μπάρμπας, που θα πλασάρει, διώχνει σε κόρνερ ο Γιουργούσης.

72’ Σύγχυση στην άμυνα του Ορφέα, ο Μπάρμπας το πλασέ, που θα σταματήσει στο δεξί δοκάρι.

75’ Σουτ του Σάρρου στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

85’ Λάθος του Τσίτσι, ο Καρτζιός θα σουτάρει πάνω στον εξερχόμενο Γιουργούση και ο Μωυσιάδης με πλασέ στην κενή εστία το 1-3.

Διαιτητές: Μελιτζανίδης, Κελεσίδης, Γιάντσης (ΕΠΣ Ημαθίας).

Συνθέσεις:

Ορφέας Ελευθερούπολης: Γιουργούσης, Ντομί (70’ Αϊβάζης), Τριανταφυλλίδης, Βραμέντσαλης, Χριστοδουλίδης (58’ Πασχαλίδης), Τσίτσι, Μουρατίδης, Τσορμπαντζής (75’ Κεχαγιάς), Γιαλαμής, Κερμενίδης, Αθανασόπουλος.

Αναγέννηση Γιαννιτσών: Κατρατσέας, Μπαμπαλής, Αγτζίδης, Ουζούνης, Σιδηρόπουλος, Σάρρος, Καρακάσογλου (63’ Τζούρτζος), Κιορτσής, Μωυσιάδης, Μπάρμπας (89’ Βασιλειάδης), Καπουσούζης (80’ Καρτζιός).

orfeas (1) orfeas (2) orfeas (3)

Σωτήρας ο Σολακίδης

Και στην ακριτική Καστοριά οι συνθήκες ήταν αρκετά δύσκολες από την δυνατή βροχόπτωση και τον βαρύ αγωνιστικό χώρο, όπου στο ΟΑΚ τέθηκαν αντιμέτωποι η τοπική ομάδα με αντίπαλο τον Άρη Ακροπόταμο. Το τελικό 2-2 κρίνεται μάλλον δίκαιο, σύμφωνα με την απόδοση των δύο ομάδων να.

Φάσεις και γκολ

13’ Από πολύ θέση και μόνος ο Σαπαλίδης το σουτ που φεύγει άουτ.

23’ Εκτέλεση φάουλ από τον Μηλιάτη, η γυριστή κεφαλιά του Δ. Παπαδόπουλου καταλήγει άουτ.

44’ Εκτέλεση κόρνερ από τον Προβατίδη, με γυριστή κεφαλιά ο Σολακίδης κάνει το 0-1.

57’ Σε μία φάση μέσα στην περιοχή του Ακροπόταμου ο διαιτητής δίνει την εσχάτη των ποινών, χωρίς κάποιος να καταλάβει τον λόγο, το πέναλτι εκτελεί ο Γανόλης και κάνει το 1-1.

72’ Σουτ από τον Σαπανίδη, η μπάλα κοντράρει σε αμυντικό των φιλοξενούμενων αλλάζει πορεία και γίνεται το 2-1.

82’ Εκτέλεση φάουλ από τον Αποστολίδη, ο Σολακίδης πάλι με κεφαλιά κάνει το τελικό 2-2.

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Δημόπουλος (Φλώρινας), Δεμερτζής Χρ. (Πέλλας).

Συνθέσεις:

Καστοριά: Κοκκινίδης, Χριστοφορίδης, Τσόπρας, Παπαδόπουλος Δ., Μπαϊρακτάρης, Μηλιάτης, Ντάμζι (63’ Γεωργιάδης), Σπανός, Γανόλης, Σαπανίδης, Παπαδόπουλος Μ.(75’ Αθανασιάδης).

Άρης Ακροποτάμου: Κωνσταντάκος, Καμπερίδης (75’ Θεοδωρίδης), Ρετσίνας, Τσέπα, Σεφερίδης, Σολακίδης, Προβατίδης, Παπαζούδης, Πτηνόπουλος (63’ Δούμπλατζης), Παπαδόπουλος, Αποστολίδης.