Χρονόμετρο

Α2 ΜΠΑΣΚΕΤ: Έσπασε τα στεφάνια, μπορούσε να κλέψει τη νίκη στο τέλος η Καβάλα B.C., που ηττήθηκε με 70-67 από Μαχητές Πεύκων

Δημοσιεύτηκε στις

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Καβάλα B.C. ηττήθηκε με 70-67 από τους Μαχητές Πεύκων για τη 14η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ στη Θεσσαλονίκη.
    Η ομάδα του Ηλία Μωσαΐδη ήταν πολύ άστοχη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως αν και βρέθηκε να χάνει με διψήφια διαφορά πόντων στο 30ό λεπτό (54-42), έφτασε το ματς στον πόντο (68-67 στα 34 δεύτερα πριν τη λήξη), όμως ο Άντι Μάζουρτσακ έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του στην τελευταία επίθεση της Καβάλας και ο Τζαβαρά με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 70-67, δίνοντας μια σπουδαία νίκη στους γηπεδούχους.
    Οι «κυανόλευκοι» πέταξαν στα σκουπίδια τα 19 επιθετικά ριμπάουντ, που μάζεψαν, αφού είχαν άσχημα ποσοστά στα σουτ εντός παιδιάς, 15/35 δίποντα (42%) και 7/29 τρίποντα (24%).

Δεκάλεπτα: 19-14, 38-30, 54-42, 70-67
    Μαχητές Πεύκων: Χατζηκυριακίδης 4, Βάρδης, Βελισσαρίου 3(1), Γερομίχαλος 16(2), Καλαμπάκας 13, Ναούμης 12(2), Στόλης 2, Δίπλαρος 5(1), Τάταρης 4, Τζαβαρά 11.
    Καβάλα: Αναστασάκης 4, Μανάκας 2, Μάζουρτσακ 7, Ερεβμπενάζιε 15(2), Κελαϊδής 11(3), Κυριακού, Κουμλέλης 8, Γκέλιος 14(2), Μούκας, Σκλήβας 6.