Χρονόμετρο

AOK: Γλίτωσε τα χειρότερα δια ποδός Αλεξίου

Δημοσιεύτηκε στις

Το γκολ του νεαρού φορ στο 95’ έσωσε την παρτίδα για τον ΑΟΚ, που πήρε ισοπαλία 1-1 από τον Βατανιακό στην Κατερίνη – Με δέκα οι «κυανόλευκοι» από το 65’ – Χαμένο πέναλτι ο Άρτσε στο 30’

Αν έχανε κι αυτό το ματς, θα έπρεπε να αρχίσει από την επόμενη ώρα κιόλας τα ευχέλαια. Ο λόγος για τον ΑΟΚ, ο οποίος έσωσε την παρτίδα στο τέλος και με γκολ του Αλεξίου στο 95’ (δεύτερο συνεχόμενο μετά από αυτό με τα Γιαννιτσά), έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα του Βατανιακού (1-1) για την 7η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Football League. Με παίκτη λιγότερο από το 65’ οι «κυανόλευκοι» λόγω αποβολής του Χόρτσα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Χαμένο πέναλτι ο Άρτσε στο 30’.

Εκπλήξεις από Χαραλαμπίδη στο βασικό σχήμα

Με αρκετές αλλαγές παρέταξε τον ΑΟΚ στο χθεσινό παιχνίδι ο Απόστολος Χαραλαμπίδης. Αρχικά, με τον βασικό τερματοφύλακα, καθώς επανέφερε κάτω από τα δοκάρια τον Μάκη Γιαννίκογλου αντί του Γ. Τιγγιρίδη.

Στην άμυνα, ο Αλέξανδρος Πόπτσης πέρασε στο κέντρο της άμυνας ως παρτενέρ του Δ. Χόρτσα, με τον Ρεβυθόπουλο να επιστρέφει βασικός μετά το ματς της πρεμιέρας με τον Ηρακλή σε ρόλο δεξιού μπακ και αριστερά παρέμεινε σταθερός ο Ι. Παπαργυρίου.

Ο Θ. Γκαρακλίδης από στόπερ στα προηγούμενα παιχνίδια, έπαιξε ως αμυντικός μέσος, παρτενέρ του Π. Ντουτσαρίδη, ενώ ο Σάκης Πρίττας είχε ρόλο επιτελικού μέσου λίγο μπροστά τους.

Στην επίθεση, ο Άρτσε μετακόμισε από τον άξονα στα αριστερά, ο Καπνίδης ήταν στα δεξιά της μεσοεπιθετικής γραμμής και ο Χρ. Αλεξίου ο μοναδικός φουνταριστός.

Ατυχία και αστοχία

Οι παίκτες του Απόστολου Χαραλαμπίδη, σε ένα παιχνίδι που το ήλεγχαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του, έχασαν μοναδική ευκαιρία να πάρουν κεφάλι στο σκορ, καθώς ο Άρτσε έχασε πέναλτι στο 30ό λεπτό της αναμέτρησης, που απέκρουσε ο τερματοφύλακας Βλάχος τον γηπεδούχων (είχε υποπέσει ο ίσιος στην παράβαση).

Τα πάντα κυλούσαν στραβά και στο δεύτερο μέρος, μια και ο Χόρτσας αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στο 65’ (δεύτερη κίτρινη), ακολούθησαν πολλές χαμένες ευκαιρίες για τον Βατανιακό, με τον Γιαννίκογλου να κατεβάζει τα ρολά σε τέσσερις περιπτώσεις, όμως στο 81’ ο Κυπαρίσσης (είχε μπει στο ματς εννιά λεπτά νωρίτερα) μετά από σέντρα του Γιαννούλη έβαλε μπροστά την ομάδα της Κατερίνης.

Οι «κυανόλευκοι» τα έπαιξαν όλα για όλα, αφού αν και με παίκτη λιγότερο, βγήκαν μπροστά και κατάφεραν να εξιλεωθούν στο 95’, όταν ο Αλεξίου με κοντινή προβολή έγραψε το τελικό 1-1. Ντεμπούτο με τη φανέλα του ΑΟΚ έκανε ο Μαυρίδης, που αντικατέστησε τον Πρίττα στο 75’.

Φάσεις και γκολ

1’ Σέντρα του Λαζαριδη, σουτ του Γιαννούλη, η μπάλα άουτ.

6’ Ο Λαζαρίδης έβγαλε τη σέντρα, αδύναμη κεφαλιά του Γιαννούλη μέσα από τη μικρή περιοχή, απέκρουσε ο Γιαννίκογλου.
    18’ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΚ. Σουτ του Αλεξίου από πλεονεκτική θέση, εκτός εστίας η μπάλα.
    22’ Ο Χόρτσας σούταρε με δύναμη, πάνω από το οριζόντιο έφυγε η μπάλα.

29’ Σέντρα του Γιαννούλη, ο Γιαννίκογλου έδιωξε με υπερένταση προ του Ζαγοριανού.

30’ Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΟΚ με χαμένο πέναλτι. Σε έξοδο του Βλάχου, ανατροπή του Άρτσε, με τον διαιτητή να δείχνει αρχικά κόρνερ, όμως με υπόδειξη του επόπτη καταλογίζεται το πέναλτι. Το εκτελεί ο Άρτσε, αλλά αποκρούει ο Βλάχος.

41’ Σουτ του Γιαξή μέσα από την περιοχή, δίπλα από το αριστερό δοκάρι η μπάλα.

54’ Δυνατό σουτ του Κουλίδη, έπεσε ο Γιαννίκογλου και μπλόκαρε.

70’ Ο Νταντάμης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Γιαννίκογλου, σούταρε, αλλά ο κίπερ της Καβάλας απέκρουσε σωτήρια.

75’ Απευθείας φάουλ του Κουλίδη, έπεσε και μπλόκαρε σταθερά ο Γιαννίκογλου.

79’ Δυνατό σουτ του Κατσαρού, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του ΑΟΚ.

80’ Διαγώνιο σουτ του Γιαννούλη, ο Γιαννίκογλου εκτινάχθηκε στο δεξί του παραθυράκι και απομάκρυνε εντυπωσιακά.

81’ ΓΚΟΛ 1-0 για τον Βατανιακό. Ο Κυπαρίσσης εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Γιαννούλη από αριστερά και με προβολή άνοιξε το σκορ.

90’+5’ ΓΚΟΛ 1-1 για την Καβάλα. Ο Αλεξίου με κοντινή προβολή γράφει το τελικό 1-1.

Κίτρινες: 26’ Γιαννούλης, 30’ Βλάχος, 34’ Νταντάμης, 54′ Κωτσιόπουλος, 90’+2′ Κυπαρίσσης – 23’ Χόρτσας, 44′ Ρεβυθόπουλος, 77′ Ντουτσαρίδης.

Κόκκινες: 65’ Χόρτσας (2η κιτρ.).

Διαιτητής: Γρατσάνης (Τρικάλων)

Βοηθοί: Βαφειάδης (Καρδίτσας), Κουρέντας (Τρικάλων)

Συνθέσεις:

Βατανιακός (Σάκης Παπαβασιλείου): Βλάχος, Κολαξίδης, Νταντάμης, Κωτσιόπουλος, Γιαπιτζής, Λαζαρίδης, Κουλίδης, Ποτουρίδης (72’ Κυπαρίσσης), Ζαγοριανός (87’ Μπουζούκης), Γιαξής (64’ Κατσαρός), Γιαννούλης.

ΑΟΚ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιαννίκογλου, Ρεβυθόπουλος (65’ Καζαντζίδης), Παπαργυρίου, Πόπτσης, Χόρτσας, Πρίττας (75’ Μαυρίδης), Γκαρακλίδης, Ντουτσαρίδης, Άρτσε, Καπνίδης (46’ Κουρέλας), Αλεξίου.